Wstęp do książki

Anna Czech

Żyjemy w czasach bardzo rozpędzonych, bardzo kreatywnych i podobnie gdy planujemy własny biznes chcemy jak najszybciej go rozkręcić w oparciu o naszą genialną wizję zarabiania pieniędzy, by jak najszybciej cieszyć się sukcesem. W myśl zasady „po co tracić czas” pieniądze, które są potrzebne na rozkręcenie dostaniesz od ręki, na szkoleniach motywacyjnych usłyszysz: co tu robisz – klient czeka! Na rynku jest dostępnych wiele książek i szkoleń mówiących o podbijaniu rynku, o technikach marketingowych, sprzedażowych. To co ja oddaję w ręce czytelnika jest odpowiedzią na potrzebę przedsiębiorców, którzy są zmęczeni nieustaną gonitwą, tym że nie widzą ile zarabiają, nieustanną frustracją spowodowaną obowiązkiem zapłaty podatków, spłatą zobowiązań. Oparłam się na własnym doświadczeniu jako mikro przedsiębiorca jednocześnie pracodawca, oraz o wiedzę pozyskaną od przedsiębiorców uczestniczących w kursach finansowych które wraz z mężem prowadzimy od kilku lat. Zwrócę również uwagę czytelnika na to co pozwoliło przetrwać mojej firmie czas kryzysu po wypadku komunikacyjnym i wyłączeniem z pracy na piętnaście miesięcy . Prowadzę biuro rachunkowe dlatego też wiedza ekonomiczna i organizacja pracy biura ułatwia mi funkcjonowanie jako przedsiębiorca. A pomimo tego nie uniknęłam potknięć właśnie w wyniku braku wcześniej wypracowanych nawyków planowania i zabezpieczania się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Wdrożenie zdrowych zasad zarządzania biznesem pomaga przygotować swój majątek i nie tylko na ewentualny trudny czas . Nie zakładam że wszystkim spodoba się ta pozycja, ponieważ to co proponuję można porównać do intensywnego treningu który ma wyrzeźbić nowego człowieka. Jednym słowem bez pracy nad sobą samym i wprowadzaniem nowych nawyków nie odniesiemy sukcesu. Zdecydowania łatwiej będzie zrozumiały ten materiał przez osoby które na co dzień praktykują prowadzenie budżetu domowego. Pragnę również obalać mit, że „nie da się uczciwie zarobić w naszym kraju pieniędzy” – jest to możliwe tylko powinniśmy przestać wierzyć w przytoczone kłamstwo i przestać się bać wdrożenia zdrowych zasad planowania finansowego. Czysty biznes łatwiej wprowadzić w życie gdy zaczynasz zakładać firmę, trudniej gdy należy zmienić dotychczasowe nawyki ale również jest to możliwe do wprowadzenia w życie. Trudniej gdy w otoczeniu wszyscy mają niższe ceny o VAT – ale zawsze mamy wyjście – możemy zmienić otoczenie. Masz wpływ na to jak prowadzisz swój biznes, w każdej chwili a jeżeli marzysz o czasie wolnym dla siebie i rodziny, chcesz spokojnie myśleć o zobowiązaniach wobec kontrahentów czy urzędów, marzysz o urlopie to możesz to wypracować wdrażając poszczególne podpowiedzi. Skoro już tu jesteś to przynajmniej spróbuj.
„Pragnę również obalać mit, że „nie da się uczciwie zarobić w naszym kraju pieniędzy”
Książkę którą przedstawiam jest suplementem jaki przekazuję przedsiębiorcy który zapoznał się z zasadami prowadzenia budżetu domowego a jedynie potrzebuje praktycznych wskazówek jak wyliczyć własne zarobki i ująć je jako dochód w budżecie domowym. A może jesteś osobą która prowadzi budżet domowy, rodzi się w Twojej głowie pomysł na złożenie własnej firmy ale obawiasz się że nie ogarniesz finansów gdy to zrobisz. Wówczas zapoznając się z tą pozycją odnajdziesz wiele analogii do budżetu domowego co ułatwi skalkulowania, zaplanowanie kosztów i dążenie do celu.
Zaczniemy od biznesplanu poprzez uporządkowanie swojego miejsca i czasu pracy, następnie wypracujemy techniki kontrolowania naszych należności i pilnowania siebie w spłacie zobowiązań. Poprowadzimy własną ewidencję przepływów pieniężnych na podstawie której będziemy planować miesiąc, to ile i na co oszczędzamy. Pomyślimy długoterminowo, jak skalkulować ubezpieczenie, kiedy i kogo do czego upoważnić. Bo nie jest naszym celem tylko tu i teraz ale gdy wkładamy duży kapitała to zakładamy ze firma będzie służyć nam jako źródło dochodu przez wiele lat a i może nasze dzieci przejmą ja po nas.